Millal tuua pardale finantsjuht?

Millal tuua pardale interim finantsjuht?

Igas ettevõttes jõuab kätte aeg, kus kasvu järgmisse etappi jõudmiseks on vaja ellu viia muutusi. Kuigi ettevõtte omanik või tegevjuht võib olla oma igapäevases töös pädev ja osav, võib teatud hetkel selgeks saada, et osadest oskustest või strateegilisest turutunnetusest jääb vajaka.

Tavaliselt on ettevõttes raamatupidaja või finantskontroller, kes hoiab ettevõtte regulaarsed finantstoimingud kontrolli all. Mis juhtub aga siis, kui sisse hakkab tulema üha rohkem keerulisi tehinguid või kui ettevõte vajab sügavamat ülevaadet finantsmõõdikutest, millel põhinevad strateegilised otsused?

Interim finantsjuhi palkamist peaks ettevõte kindlasti kaaluma olukordades, kus:

  • Ettevõte kasvab kiiresti ja sisse on vaja tuua uut kapitali.
  • Investorid või finantseerijad nõuavad tavalisest keerukamaid aruandeid.
  • Ettevõte seisab silmitsi tulude vähenemise, stagneeruva kasvu või kasvava turukonkurentsiga.
  • Ettevõte tunneb, et majasiseselt puudub piisav arusaam ettevõtte edukust otseselt mõjutavatest näidikutest ja tulemuslikkuse põhinäitajatest.

Kõikidel juhtudel on tegemist olukordadega, kus majja on vaja pikaaegse valdkonna kogemusega inimest, kes oskab riske selgepilguliselt hinnata ja meeskonnale võimalikke tulevikuperspektiive nähtavaks teha. Ehk teisisõnu: pardale on vaja tuua tugev kogenud finantsvaldkonna otsustaja.

Kuidas oma ettevõttesse taolist Otsustajat valida?

Interim finantsjuhi rollid ja vastutusalad

Hea finantsjuht peab kõigepealt tagama, et ettevõttel oleks raamatupidamises kõik läbinisti korras ning finantsaruanded täpselt esitatud. Kuid see ei ole kaugeltki kõik. Isegi siis, kui organisatsiooni igakuised finantsaruanded ja raamatupidamine on korras, peab pea iga organisatsioon mingil hetkel tõdema, et osad neist mõõdikutest, mis kunagi äritegevust vedasid, ei ole tänases olukorras enam kehtivad.

Ja siin tulebki mängu hea ja suurepärase finantsjuhi erinevus.

Finantsjuht, kes saab viia ettevõtte edukalt tulevikku, peab olema strateegiline mitte ainult väärtuste säilitamises, vaid ka väärtuste loomises. Finantsjuht on uskumatult oluline ressurss. Ta on spetsialist, kes suudab samaaegselt keskenduda müügimeeskondade aitamisele, hinnakujundussüsteemide loomisele ja ettevõtte pikaaegsete finantsprognooside parandamisele.

Mida teeb interim juht finantsjuht?

Nõudlus interim finantsjuhtide järele, kes aitaksid ettevõttel üleminekuprotsesse juhtida, on järjest kasvamas. Seetõttu ongi paljud organisatsioonid hakanud taolistesse protsessidesse kaasama interim finantsjuhte, kes aitaksid neil:

  • juhtida üleminekuprotsessi,
  • suunata ja arendada personali,
  • hinnata olemasolevaid struktuure ja tuvastada võimalikke puudujääke,
  • pakkuda tuge tegevdirektorile või investoritele,
  • töötada välja strateegiaid ettevõtte kasvu edendamiseks.

Interim finantsjuht peab suutma oma teadmised ja kogemused ettevõtte jaoks kiiresti lauale tuua ja kasutusse panna. Kui ettevõtte varajases arengustaadiumis suudavad raamatupidajad ja finantskontrollerid igakuised asju joonel hoida, siis keerulisemate tehingute ja protsesside saabumisel on finantsjuhil selged eelised.

Interim finantsjuhi kaasamine on võimalus olukordades, kui finantsjuht tuleb teenuslepingu alusel, samas saab ettevõte endale siiski kindlustada kasvu tipp-eksperdilt saadud nõu ja jõu najal.

„Tuues pardale  interim finantsjuhi, saad sa oma organisatsiooni korraga nii välisekspertiisi kui ka selgepilgulise perspektiivi tuleviku jaoks.”

 

Sageli juhtub ikka veel, et ettevõttes on alalisel meeskonnal käed-jalad sedavõrd tööd täis, et suurema pildi nägemiseks või vaatamiseks ei ole lihtsalt aega. Tuues pardale tähtajalise finantsjuhi, saad sa oma organisatsiooni korraga nii välisekspertiisi kui ka selgepilgulise perspektiivi tuleviku jaoks.

Artiklis on kasutatud materjali interimexecsi artiklist “When Should You Bring in a CFO?”.

Kuidas interim finantsjuhi kaasamine organisatsiooni praktikas välja näeb, saad lugeda siit

 

Jaga: